Център за социална рехабилитация и интеграция за лица преживели насилие и Център по превенция на насилието и престъпността, гр. Бургас
Име на услугата
Център за социална рехабилитация и интеграция за лица преживели насилие и Център по превенция на насилието и престъпността, гр. Бургас
„Център за превенция на насилието и престъпността“ е създаден през 2009г. по силата на тристранно споразумение между Община Бургас, ОД на МВР и Асоциация „Деметра“. През 2012г. на основание проведена конкурсна процедура беше сключен договор с Община Бургас за управление на социални услуги в общността – държавно делегирана дейност „Център за социална рехабилитация и интеграция” (ЦСРИ) на лица, пострадали от насилие в Община Бургас. Тази дейност се съвместява с дейността на Центъра за превенция на насилието и престъпността в гр. Бургас.
Предоставяните социални услуги са насочени към следните целеви групи:
– лица, преживели домашно насилие.
Основни дейности:
Социалната услуга представлява интегриран комплекс от социални услуги, които се предоставят краткосрочно и дългосрочно, и включва:
Социално консултиране – провежда се с цел идентифициране на социалните потребности на клиента и оказване на помощ и подкрепа за удовлетворяването им. По време на социалното консултиране се обсъждат варианти за справяне със ситуацията и вземане на правилните решения, оценка на нуждите и насочване към релевантни служби и специалисти.
Психологическо консултиране – провежда се с цел оказване на помощ и подкрепа за преодоляване на психо-травматичен проблем от преживяно насилие. В процеса на психотерапевтичната работа с пострадалите от домашно насилие се преминава през следните етапи:
Разпознаване на насилието
Назоваване на насилието
Премахване на чувството за вина
Повишаване на самооценката
Поставяне на граници
Анализ на собственото минало
Борба срещу зависимостта от насилие
Юридическо консултиране – включва предоставяне на информация за възможностите за защита по ЗЗДН, подготвяне и входиране на необходимите документи, с цел изискване на ограничителни мерки.
Мобилна консултация и транспортиране до КЦ – целта на създаването на мобилния екип е да се достигне до по-голям брой пострадали от насилие, с цел предоставяне на компетентна помощ, подкрепа и защита на лица с невъзможност да посетят Центъра.
Сайта използва бисквитки. Натиснете бутона „OK“, за да продължите към сайта.