Гореща телефонна линия за пострадали от домашно насилие 0700 40 150
Гореща телефонна линия за пострадали от сексуални посегателства 0800 18 017
Национална телефонна линия за деца
116 111
ГОДИШЕН ОТЧЕТ НА СДРУЖЕНИЕ
„АСОЦИАЦИЯ ДЕМЕТРА”
ЗА 2010 ГОДИНА
Бургас, Май 2011г.
І. ВИЗИЯ, МИСИЯ, СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ
Асоциация „Деметра” е регистрирана в Бургаски Окръжен съд през 1997 година като Сдружение с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност по ЗЮЛНЦ. След направените промени адреса на регистрация е гр. Бургас ул. “Шейново” 102А. Асоциацията се управлява от нов председате УС, състоящ се от трима членове, с председател Ана Димитрова Буриева – сьгласно устав от 2010 г. Асоциацията е регистрирана на 18.11.1997 година, с последващи пререгистрации през 2002, 2007, 2008 и 20010 год.
– разработване и прилагане на стратегии и практики в областта на социалните дейности, в областта на равенство на половете, интеграция на малцинствени етноси, политики за млади хора;
– разработване и реализиране на проекти за групи в неравностойно положение;
– разработване и прилагане на програми за професионално образование;
– организиране на обучения за развитие на капацитета на членовете си;
– изграждане на партньорства, обмен на информация и участие в национални и международни мрежи за съвместна работа;
– предлагане на програми и консултантски услуги- социални,
психологически, юридически, педагогически и др. услуги;
– осигуряване на пространство, където жените преживели насилие могат
да получат емоционална помощ от която се нуждаят;
– създаване на контакти с държавните институции, органите на местно
самоуправление, бизнеса и академичните звена, както и с международни организации и донорски програми, подкрепящи дейността на НПО;
групи от хора, маргинализирани вследствие на различия от социален, културен, религиозен или здравословен характер.
Подпомага формулирането и изпълнението на публични политики в социалната сфера, здравеопазване, образование, култура и спорт на базата на установени приоритети и нужди; Развитие и усъвършенстване на социалните стратегии и практики; Работи за приобщаване към обществото на младежи, възрастни и семейства
в неравностойно положение; Идентифициране, защита и лобиране за изработване и прилагане на политики за младите хора; Повишаване качеството на професионалното образование и квалификация за различни групи професионалисти; Подпомагане процеса на интеграция на малцинствени общности в българското общество; Постигане на равенство на половете, като основна и неделима част от икономическото, социално и демократично развитие; постигане на икономическо равенство между мъжете и жените – елиминиране на различията в заплащането между половете; развиване на предприемачество за жени; развиване на политики за социална защита срещу бедността; преборване с множествената дискриминация; постигане на баланс и съвместяване на работата с личния и семеен живот – гъвкава заетост за мъжете и жените; повишаване на качеството на услугите от грижи за всички възрастови групи; постигане на баланс между мъже и жени в грижите за децата и другите зависими членове на семействата; повишаване равното участие на жените и мъжете в процесите на вземане на решения – насърчаване участието на жените в политиката, в бизнеса, в науките и технологиите; елиминиране на насилието основано на пола – домашно насилие, трафик на жени, сексуално насилие на работното място; елиминиране на джендър стереотипите в обществото в образование, култура, трудов пазар, медии.
Проект I: “Умения за узпешна социална интеграция след институционална грижа
Финансиран от: OAK Foundation Швейцария – 81,800 лева.
Продължителност: 1 години. Настоящия отчет обхваща периода от месец юли 2010г. до м. Юни 2011 г.
Изпълнител:
Екип на Асоциация „Деметра”
Целева група:
– Дом за социална услуга на деца в общността”А. Г. Коджакафалията”
– Център за настаняване от семеен тип „Ронкали”
– Защитено жилище за хора в риск ”Надежда”
– Защитено жилище за млади хора с увреждания.
– Професионалисти – социални работници и възпитатели от институциите, педагогически съветници;
Цел на проекта:
Основната цел на проектa е улесняване на психологичната интеграция на деца от институции, чрез повишаване на възможностите за професионална и социална реализация и подготовката им за преход към самостоятелен живот.
Дейности по проекта:
Дейностите по проекта са насочени към повишаване на образователното ниво и професионалната подготовка, съобразно индивидуалните нужди на децата и предвиждат обучения за развиване на отговорно поведение и „умения за живот”, с цел улесняване социалната интеграция и професионалната реализация на децата, напускащи тези институции. След успешно завършване на професионалните курсове, проведени от лицензирана към НАПОО организация децата и младежите ще получат сертификати, необходими за бъдещата им професионална реализация. С организиране на информационни срещи с представители на местната власт, МВР, дирекция”Социално подпомагане, Бюро по труда, Здравно осигурителна каса ще се повиши информираността на децата по административни и правни въпроси, необходими им при прехода към самостоятелен живот. В апартамент под наем „Наблюдавано жилище”ще се подпомогне прехода към самостоятелен живот на най-активните и отговорни в дейностите деца и младежи, след обученията за търсене и намиране на работа ще се издаде сборник – помагало ”Старт в живота.”
Екип: Ръководител – 1, Координатор – 1, Ментори – 4
Постигнати резултати:
Всичките 30 младежи, участници в проекта, преминаха обучение за развиване на социални умения на тема „Умения за ефективно общуване и мирно решаване на конфликти”. През месец октомври страртира и компютърен курс за 15 младежи- участниците в проекта. Менторите по проекта провеждат регулярни срещи с младежите с цел проследяване и изпълнение на индивидуалните планове на младежите, подпомагане на социалната им интеграция и включването на младежите в обществения живот в града. През месец декември, младежите от Защитено жилище за хора в риск, придружени от своите ментори, посетиха театър „Нечия вина” по случай световния ден за борба с ХИВ и СПИН, организиран от Община Бургас и после заедно с граждани участваха в запалване на огнена панделка.
През месец декември участници в компютърния курс проведоха среща със компютърни специалисти в Дирекция Социално подпомагане и се запознаха с конкретната работа на специалистите на работното им място.
На 28.12.2010г. в Младежкия дом в гр. Бургас, организирахме Коледно парти по проект „ Умения за успешна социална интеграция след ционална грижа„ В него взеха участие деца и младежи от четирите институции : ДОВДЛРГ „А.Г. Коджакафалията” – 15 деца , Защитено жилище за лица в риск– 8 младежи , Център за настаняване от семеен тип „Ронкали” – 4 деца, Защитено жилище за лица с увреждания – 4 младежи. Децата и младежите се включиха в 3 ателиета, в зависимост от техните предпочитания и интереси – ателие по готварство, ателие по танци и арт ателие.
Проект ІІ „Гражданско наблюдение в полицията
Финансиран от: Институт „Отворено Общество”6340 – евро.
Продължителност на проекта: 1 година
Проектът обхваща периода от месец юни 2010 г. до м. Юни 2011 г.
Изпълнител: Екип на Асоциация „Деметра”
Целева група: Подобряване условията в РУП на територията на гр.Бургас и Бургаска облас и спазване на правата на задържаните лица.
Дейности по проекта:
– Набиране на доброволци
– Провеждане на обучение на доброволците заявили желание да участват в проекта.
Резултати:
Наблюдение на всички раионни полицейски наблюдения на територията на град Бургас и Бургаска област. За отчетния период от месец август до месец декември е осъществено гражданско наблюдение на общо 16 РУП намиращи се на територията на град Бургас и Бургаска област. Като независими граждански наблюдатели са 25 доброволци, които са преминали през селекция и обучение в метода на гражданско наблюдение. За периода август – декември 2010 г. екипите от граждански наблюдатели са осъществили 94 наблюдения, като 76 от тях са били през работни дни и 18 в извънработно време. Гражданските наблюдатели са провели общо 11 интервюта със задържани лица и 31 интервюта с граждани ползващи административни услуги в РУП.
Екипа: Координатор проект – 1
Проект ІІІ Държавно делегирана дейсност за Кризисен център за „Деца и лица жертва на насилие”.
Финансиран от: Община Бургас
Продължителност на проекта: от месец октомври 2010 до октомври 2013г.
Изпълнител: Асоциация „Деметра”
Целева група: Деца и лица жертва на насилие
Цел на проекта: Предоставяне на подслон, защита и социални услуги на деца и лица жертва на насилие.
Дейности по проекта:
– Кризисно настаняване
– Психологическо консултиране
– Фамилно консултиране
– Юридическо консултиране
– Социална работа
– Организацияна свободното време
– Превантивно обучителна програма „Насилие и трафик на хора”
Екип: Координатор – 1 Социални работници – 3 , Касиер домакин – 1.
Постигнати резултати: Предоставено е настаняване, социална и психологическа и юридическа подкрепа на 4 души за изминалата година.
ЗА КОНТАКТИ:
Гр. Бургас, ул.”Шейново” 102 А , Тел: 056/ 81 56 18 , Факс: 056/ 83 66 67, Моб.: 0896821591
Електронна поща: demetra@unaacs.bg
Лице за контакти: Ана Буриева