На сигналите за домашно насилие в Бургас вече се реагира по специален начин. Полицаите разполагат със специални картончета, които се побират в джобовете на ризите им и са с размерите на бадж. Те включват методически указания за това какво трябва да правят служителите на реда, когато се озоват в епицентъра на семеен скандал – какви въпроси да зададат към жертвата и как да преценят степента на риска за нея. Методиката е взаимствана от щата Минесота в САЩ. Това съобщи главен инспектор Ангел Симеонов от ОДМВР-Бургас. Областната дирекция на МВР, заедно със Сдружение „Асоциация Деметра” са партньори по проект „ Утвърждаване и разпространяване на добри практики за защита и рехабилитация на жертви на домашно насилие и специализирани програми за извършители, чрез ефективно консултиране и междуинституционален обмен”. Проектът се осъществява и с участието на „Център за превенция на насилието и престъпността“ в Бургас, където вече са помогнали на 269 души, пострадали от домашно насилие. На голяма част от тях е осигурена защита от насилника, намерено е общинско жилище или е помогнато в започването на работа, за да станат самостоятелни. Целта е жертвите да се реинтегрират в обществото.
„39 от потърсилите закрила са възрастни хора – мъже, които са обект на психологическо и физическо насилие от техните близки. Те по-трудно се решават да потърсят помощ или да заведат дело срещу роднините си. Консултираме ги и им помагаме, взимаме и необходимите мерки насилникът да бъде отстранен”, каза Валентина Станкова – представител на „Асоциация Деметра“ в Център за превенция на насилието и престъпността.
„При този вид насилие най-често роднините искат жилището или пенсията на възрастния човек и се опитват да го изгонят от дома му”, каза главен инспектор Ангел Симеонов.
Най-много обаче остават случаите на домашно насилие над жени.
„В центъра предоставяме психологическа, социална и правна подкрепа на жертвите, а също и на насилниците, с които се работи по специална програма. 16 от тях промениха своя модел на агресивно и насилническо поведение спрямо другия пол”, каза още Валентина Станкова.
Проектът „ Утвърждаване и разпространяване на добри практики за защита и рехабилитация на жертви на домашно насилие и специализирани програми за извършители, чрез ефективно консултиране и междуинституционален обмен” е с продължителност една година и приключва на 3 декември. За това време е постигната положителна промяна в статистиката за тези престъпления. През 2012 година 304 души са се обърнали за помощ към Център за превенция на насилието и престъпността, като 142-ма са научили за него от МВР. През 2013 година техният брой е бил 256, като 188 са насочени от МВР.
Домашното насилие се категоризира в няколко групи – физическо и психологическо насилие от мъжа над жената и/или детето, престъпления в името на честта, изнасилване в брака, осакатяване, насилствени бракове, насилие над възрастните членове на семейството. В България се срещат първият и последният вид.
Според Диана Видева от „Асоциация Деметра” едно от престъпленията, което все още не фигурира в нашето законодателство е изнасилването в брака. Това деяние все още не е наказуемо, но ако България приеме Истанбулската конвенция за защита правата на жените това ще се промени и престъпленията от този характер ще бъдат наказвани.