Проект: “Умения за успешна социална интеграция след институционална грижа”
И Н Ф О Р М А Ц И за дейностите от началото на втората година
юли – декември 2011 г.
Работата по проекта започна с формиране на новата целева група:
– ДДЛРГ „Ал. Г. Коджакафалията” – 10 деца
– Дом „Ронкали” – 6 деца
– Младежи от защитено жилище за млади хора в риск – 8 младежи
– Младежи, които вече напуснаха жилището и участваха в дейностите през първата година – 8 младежи
– Девойки от преходно жилище към Асоциация „Деметра” – 3 девойки
– Деца от Защитено жилище по проект на Община Бургас – 2 деца/по предложение на Община Бургас, Дирекция – Социални дейности и трудова заетост
Така децата и младежите, с които изпълняваме дейностите по проекта станаха общо 37 , като през изминалата година те бяха 30.
Актуализирахме споразуменията за съвместна работа с Дирекция „Социално подпомагане” – /Отдел закрила на детето/ и изброените по-горе институции, в които са настанени децата и младежите.
Актуализирахме разпределението на менторите с новите деца и младежи участници в проекта.
Проведохме 3 обучителни семинара:
1. С децата от 2-та дома – Превенция на психологическите зависимости.- „Младите хора и наркотиците. Младите хора и СПИН”.
2.С младежите от защитените жилища – „Умения за търсене на работа”.
Единият от обучителите на младежите беше психологът на Бюро по труда – Бургас, за да го запознаем с проблемите на младежите и установим контакт за да ни помага при търсенето на работа.
3. С възпитателите от 4-те институции за деца и младежи на тема:
„ Формиране на умения за решаване на конфликти”
От м. октомври т. г. 12 деца започнаха курс по английски език и продължават с интерес и желание, въпреки, че им е трудно и се налага менторите да поддържат мотивацията им.
През м. ноември младежите с менторите си посетиха Бюро по труда Бургас и се срещнаха и разговаряха с психолога за източниците на информация и свободните работни места.
След обучението на тема „Умения за търсене на работа” менторите подпомогнаха всички младежи търсещи ръбота да си напишат CV и мотивационни писма и 6-ма подадоха документи за работа.
На 20 декември се проведе и коледно парти и карнавал. Участваха всички деца и младежи, приготвиха си костюми, маски, викторина,празника завърши с дискотека и много настроение…
Основна грижа на менторите през целия период е да мотивират младежите да ходят на училище, да се отнасят отговорно към задълженията си в домовете и в училище и съзнателно да градят бъдещето си. Особено мотивиращо е движението им от една институция в друга и как след пребиваването в Защитено жилище за млади хора в риск, ако те нямат завършено образование и работа са застрашени наистина да останат на улицата… това е един от сериозните ни мотиви за личностното им развитие и отговорно поведение към себе си…
КООРДИНАТОР ПРОЕКТ: Антония Месерджиева
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ана Буриева